Voda není vždy zdarma

0 Comments


Říká vám něco koloběh vody v přírodě? Pokud ano, pak vám samozřejmě dojde, že voda je součástí životního prostředí, a je pro každého zdarma. Stačí ji pochytat ve formě dešťových srážek, což vám samozřejmě nikdo nemůže zakázat, a máte ihned v průběhu roku pár hektolitrů navíc. Jenže životní prostředí je natolik znečištěné, že vodu je třeba upravovat pro pitné či hygienické účely, a nemáte-li vlastní studnu, je nutné ji čerpat z vodovodního řadu.

hladina bazénu

Úpravny vody vám pitnou vodu dodají až do domácnosti, ale nikoli zdarma tak, jak to umí příroda. Zaplatíte za vodné a stočné poměrně značnou sumu, což se projeví zejména u velkých vodních ploch a vyšší spotřeby, jako jsou například bazény.

voda v bazénu

Mít na zahradě bazén je báječné, ale jeho provoz také něco stojí. Nyní bychom se však rádi zaměřili na něco, co vám možná vyrazí dech, nebo alespoň přiměje k zamyšlení, a sice množství odpařené vody z bazénu v průběhu koupací sezóny. Jako modelový příklad bychom mohli zvolit zahradní bazén o velikosti 7 x 3 metry, tedy o ploše vodní masy 21 čtverečních metrů. Z jednoho metru čtverečního se každých 24 hodin vypaří do ovzduší cca 5 litrů vody. Z takto velké nádrže to bude za den již 105 litrů vody a za měsíc více ne tři kubíky. Za koupací sezónu pěti měsíců se z takového bazénu vypaří téměř 16 krychlových metrů vody, přepočteno na vodné a stočné cca dva tisíce korun.

Nač vyhazovat peníze oknem za dopouštění vypařené vody, za pět let tak doslova proděláte deset tisíc korun, a to nejsou zanedbatelné peníze, přitom kdybyste měli k dispozici krycí solární plachtu na bazén, za uspořené peníze si pak můžete koupit třeba nové jízdní kolo. A to vás bude těšit tím více, protože víte, že se jedná o pouhou obyčejnou vodu, která již změnila skupenství a putuje od vás hodně daleko, až na druhý konec zeměkoule, třeba do Tramtárie.