Zbavte se jednorázových plen

0 Comments

Jednorázové pleny se staly mezi rodiči velice populární už v dvě jejich vzniku. Do té doby se používaly výhradně látkové pleny pro novorozence i starší děti, které ještě nechodí na nočník. Jednorázové plenky jsou totiž velice pohodlné co se používá týče. Není s nimi žádná starost navíc. Jednoduše je po použití vyhodíte a máte po starostech. Látkové pleny se musí odmočit, vyprat, a po vysušení je třeba je vyžehlit, aby miminko nikde netlačily. Proto tolik lidí přešlo z látkových plen na jednorázové, protože nechtějí mít práci navíc.

jednorázová plenka

Jenže jednorázové pleny nemají jen výhody, ale i několik nevýhod. První z nich je, že jde o obrovskou zátěž pro životní prostředí. Jednorázové pleny obsahují hodně plastů, a tak se pleny nerozloží. Obsažené plasty a bělené části nijak neprospívají ani zdraví vašich dětí. Když používáte levné jednorázové pleny, může dojít ke vzniku opruzenin i ekzémům, protože pokožka nemá jak dýchat. S používáním látkových plen tento problém odpadá. U jednorázových plen je problém i cena, protože jsou zdánlivě levné. Když si ale spočítáte celkovou spotřebu za rok, vyjde vám částka daleko vyšší než cena za sadu látkových plen, které může používat opakovaně.

svrchní kalhotky

Dejte jim šanci
Řada rodičů používá oba typy plen. Doma používají látkové a když jdou ven, používají jednorázové. Sníží tak spotřebu jednorázových plen a také jim odpadne starost kam s požitou látkovou plenou, když budou mimo domov. Je to příjemný kompromis, který vyhovuje části rodičů. Je dobré vyzkoušet i látkové pleny, protože se dají použít nejen na přebalování, ale i jako podložka či na odříhnutí. Mít doma nějaké látkové pleny může být fajn bonus pro případ, že by vaše dítě třeba na přechodnou dobu jednorázové pleny nosit nemohlo. Ke klasických čtvercovým plenám nezapomeňte přikoupit svrchní kalhotky, pleny hezky zafixují.